▫️استفاده از ویروس سرماخوردگی برای درمان سرطان

 

سرطان مثانه _ کوکساکی ویروس

 

https://ojdanesh.com/1398/7047/درمان-سرطان-مثان…مک-ویروس-سرماخور/

 

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی توانستند برای درمان سرطان مثانه، از نوعی ویروس سرماخوردگی استفاده کنند.

پژوهش جدید “دانشگاه ساری”(University of Surrey) و “بیمارستان سلطنتی ساری”(RSCH) انگلستان نشان می‌دهد که شاید برخی از ویروس‌های سرماخوردگی بتوانند سلول‌های سرطانی را در افراد مبتلا  را هدف قرار دهند و آن‌ها را از بین ببرند.

پس از درمان با این ویروس، هیچ اثری از سرطان در بیماران دیده نشد.

سرطان مثانه که در بافت داخلی سطح مثانه ظاهر می‌شود، دهمین سرطان شایع است و سالانه تقریباً جان بیش از ۱۰ هزار نفر را می‌گیرد.

پژوهشگران در این پروژه، ۱۵ بیمار مبتلا به این بیماری را در معرض “کوکساکی ویروس‌”(coxsackievirus) که در بروز سرماخوردگی نقش دارد، قرار دادند.

 

▫️روش‌های درمانی کنونی : 

• درمان‌های کنونی سرطان مثانه، با بروز مشکلاتی همراه هستند.

روش اول: تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار”(TURP)

در این روش همه‌ی ضایعات قابل دیدن از مثانه برداشته می‌شوند اما در این روش، امکان بازگشت تومور از ۵۰ تا ۷۰ درصد و امکان رشد تومور بین ۱۰ تا ۲۰ درصد وجود دارد و همه این پیامدها بین دو تا پنج سال رخ می‌دهند.

روش دوم : ایمنی درمانی با کمک واکسن سل

باکتری موجود در این واکسن، نوعی باکتری زنده است که از آن برای درمان سرطان مثانه نیز استفاده می‌شود اما این واکسن، اثرات جانبی جدی نیز به همراه دارد که تاکنون در یک سوم بیماران دیده شده و یک سوم نیز هیچ واکنشی به آن نشان نداده‌اند.

▫️کوکساکی ویروس و نتایج تاثیر آن

• بیماران ، کوکساکی ویروس را  یک هفته پیش از جراحی برای خارج کردن تومورها، دریافت کردند. بررسی نمونه بافت مثانه پس از جراحی نشان داد که ویروس، تنها سلول‌های سرطانی مثانه را هدف قرار داده و بقیه سلول‌ها را مورد حمله قرار نداد.

• همچنین در این بررسی مشخص شد که این ویروس می‌تواند بر سلول‌های سرطانی مؤثر و امکان از بین رفتن سلول‌ها را فراهم آورد.

• نمونه‌های ادرار به دست آمده از بیماران پس از دوره درمان، نشان داد که نه تنها سلول‌های سرطانی از بین رفته‌اند، بلکه ویروس، سلول‌های سرطانی جدید را هم مورد حمله قرار داده است.

 

>> به گفته “هاردو پاندها”(Hardev Pandha)، پژوهشگر ارشد این پروژه : شاید کوکساکی ویروس بتواند تحولی در درمان سرطان مثانه ایجاد کند. ما در این پژوهش، کاهش بار مفید تومور و افزایش مرگ سلول سرطانی را در همه بیماران مورد بررسی قرار داده و پس از یک هفته درمان، بافت‌های بیمار را از مثانه خارج کردیم.

این روش درمانی، کارایی مؤثری داشت و هیچ عارضه جانبی قابل توجهی به همراه آن نبود.

>> دکتر “نیکولا آنلز”(Nicola Annels)، پژوهشگر دانشگاه ساری : شاید کوکساکی ویروس بتواند روش درمان سرطان مثانه را تغییر و جایگزینی برای درمان‌های تثبیت شده کنونی مانند شیمی‌درمانی باشد.

این پژوهش، در مجله “Clinical Cancer Research” به چاپ رسید.

 

 


 

لطفا رای خود را ثبت کنید
سپاس فراوان بابت وقتی که برای ارزیابی می گذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *