▪︎ طراحی نوعی میکرو ربات

 

 

میکرو ربات ها و پیوند سلولیhttps://ojdanesh.com/?p=7105&preview=true

میکرو ربات ها و پیوند سلولی

پژوهشگران در انستیتو علوم و فناوری DGIST توانسته‌اند ، یک نوع میکرو روبات را برای انتقال و پیوند سلول‌های بنیادی طراحی و تولید کرده‌اند که موجب تقویت کارایی درمان های موجود به وسیله‌ی سلول‌های بنیادی می‌شود.

در سال های اخیر پیوند سلول های بنیادی یا به عبارت دیگر سلول درمانی نقطه عطفی در تکنیک های پزشکی بازساختی بوده است اما به دلایلی مانند از دست رفتن سلول ها طی انتقال درون تنی آن ها، کارایی و ایمنی استفاده از آن ها پایین بوده است.
برای فائق آمدن بر این چالش ، محققین در DGIST  یک میکرو ربات داربست را با استفاده از لیتوگرافی لیزری سه بعدی به صورت گرد و مارپیچ طراحی کرده اند.
استفاده از این ابزار موجب می‌شود که از دست رفتن سلول ها در بدن به کمک یک روش کنترل بی سیم و با استفاه از یک میدان الکتریکی خارجی به حداقل برسد . این در حالی است که پیوند سلول های بنیادی به صورت سریع تر و دقیق تر و به صورت هم زمان اتفاق می افتد.
پیش از این محققین این میکرو ربات ها را در محیط های بیرونی استاتیک تست کرده اند ، اما این مطالعه برای اولین بار ” سلول های بنیادی عصبی هیپوکامپی ” را روی میکرو ربات کشت کرد .

 

▪︎ عملکرد میکرو ربات ها

 میکرو ربات ها سلول ها را به سلول‌های تخصصی آستروسیت ، اولیگودندروسیت و نورون دسته بندی می‌کنند و سپس با موفقیت آن ها را به جایگاه هدف منتقل می‌کنند .

 

همچنین  به درون شریان کاروتید یک رت تزریق می‌شوند و با استفاده از میدان مغناطیسی خارجی به شریان مغزی قدامی و شریان میانی مغز جانور منتقل می‌شوند.

 

همچنین به عقیده محققین DGIST، این میکرو ربات‌ها می تواند کارایی ، سلول درمانی ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

 

 

 


لطفا رای خود را ثبت کنید
سپاس فراوان بابت وقتی که برای ارزیابی می گذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *