محققان سوند هایی با استفاده از شیشه‌‌های خاص ضد‌ باکتری ساخته‌اند که از بروز عفونت‌های ادراری پیشگیری می‌کند. شیشه‌های ضد‌باکتری موجود در این سوند، باکتری‌ های ادرار را از بین می‌برد.

 

https://ojdanesh.com/1398/7708/سوند-های-ضد-باکتری-حاوی-اکسید-روی/

 

به گفته‌ی محققان انگلیسی : عفونت‌های ادراری که بر اثر گذاشتن لوله سوند در مجاری ادراری (کاتترها) ایجاد می‌شوند، حدود 35 درصد تمام عفونت‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی را در انگلیس تشکیل می‌دهند.

اما این شمار را می‌توان با استفاده از سوند هایی که از شیشه‌های خاص ضد میکروبی ساخته می‌شوند، کاهش داد.

یک سیستم معمولی جمع آوری ادرار، از یک کیسه تشکیل می‌شود که از طریق یک لوله قابل انعطاف از طریق عمل جراحی به مثانه بیمار متصل می‌شود.

این لوله همان سوند معمولی است. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌‌ها در کیسه پر شده تکثیر می‌شود و متعاقباً از طریق لوله سوند وارد مثانه می‌شوند.

درمان عفونت مجاری ادراری (UTI) با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها بسیار دشوار است و حتی گاهی به ابتلا به بیماری عفونت خون یا سپسیس منجر می‌شود. عفونت خون یا سپسیس (sepsis) وضعیتی است که در آن بدن با یک عفونت جدی می‌جنگد.

*اکسید روی

محققان دانشگاه آستون با استفاده از شیشه‌های فسفات که با مقدار کمی اکسید روی پوشانده شده‌اند، لوله‌های نازکی برای استفاده در سوند درست کرده‌اند.

اکسید روی خاصیت ضد باکتریایی دارد. سپس این لوله‌ها را به صورت دیسک‌های کوچک شیشه‌ای برش دادند و آن‌ها را در ظروف پتری حاوی باکتری قرار دادند.

از آنجایی که اکسید روی به آرامی از روی شیشه حل می‌شود، این ماده در عرض 24 ساعت تمام باکتری‌های E.coli را به کلی از بین برد و جمعیت باکتری‌ های Staphylococcus aureus را بطور قابل توجهی کاهش داد.

علاوه براین، به نظر می‌رسد که اکسید روی هیچ اثر مضری بر روی سلول‌هایی که لایه مثانه را تشکیل می‌دهند، ندارد.

اکنون امید است که کارتریج‌های حاوی شیشه‌ های آغشته با اکسید روی در لوله‌های سوند قرار داده شود تا در حین اینکه امکان عبور ادرار را فراهم می‌کنند، باکتری‌‌های مضر را از بین ببرند.

مقاله‌ای در رابطه با این تحقیق به تازگی در مجله Materials Science & Engineering منتشر شده است.

 


 

لطفا رای خود را ثبت کنید
سپاس فراوان بابت وقتی که برای ارزیابی می گذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *