در این مطلب به بررسی نقش دو متغیر مستقل و وابسته در پایان‌نامه و تحقیق‌های پژوهشی می‌پردازیم . به طور کلی در پژوهش های علمی، دانشمندان، تکنسین ها ، محققان و پژوهشگران هنگام انجام آزمایش‌ها از روش‌ها و متغیر های مختلفی استفاده می‌کنند.

 

https://ojdanesh.com/1399/9251/متغیر-های-وابسته-و-مستقل-در-پایان‌نامه/

 

به بیانی ساده‌تر، یک متغیر نشا‌ن‌ دهنده‌ی یک ویژگی قابل اندازه‌گیری است که در طول آزمایش تغییر می‌کند ‌. تفاوتی ندارد که این آزمایش مربوط به مقایسه نتایج بین چندین گروه یا چند نفر باشد ، و یا اینکه در طول آزمایش در گذر زمان تنها از یک فرد استفاده شده باشد. متغیرها نشان‌ دهنده‌ی صفات قابل اندازه‌گیری هستند که می‌توانند در طی یک آزمایش علمی تغییر کنند.

به طور کلی ، شش نوع متغیر اصلی وجود دارد : ۱. وابسته | ۲. مستقل |۳.میانجی |۴.تعدیل‌گر | ۵.کنترل‌شده | ۶.خارجی.

متغیر وابسته
متغیری که به سایر عوامل اندازه‌گیری شده وابسته است. انتظار می‌رود که این متغیر ها (به‌عنوان یک نتیجه) با دست‌کاری آزمایشی متغیر یا متغیرهای مستقل تغییر کنند . این، یک اثر فرضی است.

متغیر مستقل
متغیری ثابت که از  متغیرهای دیگری که سعی دارید آن‌ها را اندازه‌گیری کنید تأثیر نمی‌پذیرد. این به شرایط یک آزمایش برمی‌گردد که توسط محقق به‌طور سیستماتیکی دست‌کاری می‌شود. این یک علت فرضی است.

▪︎تفاوت متغیر مستقل و وابسته

ممکن است در خصوص اینکه کدام متغیر وابسته و کدام متغیر مستقل است دچار سردرگمی شوید. آشنایی شما با تفاوت این دو متغیر مهم است ، زیرا شکل‌گیری یک تحقیق با استفاده از این متغیرها، یک رویکرد رایج برای سازمان‌دهی ساختار یک مطالعه تحقیقاتی است تا نتایج مرتبط و معنادار را بیابند.

به‌طور خاص، این کار به دو دلیل مهم انجام می‌گیرد:

  •  متغیر مستقل و وابسته را درک کنید تا بتوانید کاربرد آن‌ها را در تحقیقات دیگران ارزیابی کنید.
  • در تحقیقات خود به‌ درستی متغیر مستقل و وابسته را اعمال کنید.

یک متغیر در تحقیق صرفاً به یک فرد، مکان، شیء یا پدیده‌ای اشاره می‌کند که شما به روشی سعی در اندازه‌گیری آن دارید. بهترین روش برای درک تفاوت بین متغیر وابسته و مستقل روشی است که در آن معنای هرکدام از متغیرها با آنچه کلمات در مورد متغیر مورد استفاده‌ به ما می‌گویند، تعبیر شود. شما می‌توانید این کار را با یک تمرین ساده از وب‌سایت Graphic Tutorial انجام دهید.

این جمله را در ذهن داشته باشید: [متغیر مستقل] باعث تغییر در [متغیر وابسته] می‌شود و امکان ندارد که [متغیر وابسته] در [متغیر مستقل] تغییری ایجاد کند.

اسامی متغیرهایی را که در جمله استفاده می‌کنید را به شیوه‌ای که بیشترین استفاده را دارد، وارد کنید. این به شما کمک می‌کند هر نوع متغیری را شناسایی کنید.

▪︎فرایند بررسی مسئله تحقیق

این فرآیند اغلب حوالی روش‌های تجزیه‌ و تحلیلی شکل می‌گیرد که روابط میان متغیرها را مقایسه ، تفاوت یابی، ایجاد همبستگی ، یکپارچه سازی می‌کند و میانگین می‌گیرد . تکنیک‌ها عبارت‌اند از: ارتباطات ، نمونه‌برداری ، انتخاب تصادفی و انتخاب کور.

تعیین متغیر وابسته و مستقل شامل باز کردن مسئله تحقیق به شیوه‌ای است که علت و معلول کلی را شناسایی می‌کند و این متغیرها را به‌عنوان متغیرهای مستقل یا وابسته طبقه‌بندی می‌کند. و متغیرها باید در مقدمه مقاله شما قالب‌بندی شوند و در بخش روش‌تحقیق بیشتر توضیح داده شوند. هیچ قاعده‌ای در مورد ساختار و سبک نوشتن متغیرهای مستقل یا وابسته وجود ندارد، اما همانند هر نوشته علمی ، وضوح و مختصر بودن آن بسیار مهم است.

پس از توصیف مسئله تحقیق و اهمیت آن در ارتباط با تحقیقات قبلی، توضیح دهید که هدف شما از انتخاب این پژوهش چه بوده است تا با استفاده از روش تحلیلی که رابطه بین متغیرهای مستقل و وابسته را بررسی می‌کند، مشکل را موردبررسی قرار دهید.

بیان کنید که چه چیزی در خصوص مسئله تحقیق است که خود را به این نوع تحلیل معطوف می‌سازد. برای مثال، اگر شما در حال بررسی رابطه بین تلاش‌های پایداری محیطی شرکتی [متغیر مستقل] و متغیرهای وابسته مربوط به‌اندازه گیری رضایت کارکنان در کار با استفاده از یک ابزار سنجش هستید ، ابتدا باید هر متغیر را شناسایی کرده و سپس اطلاعات مربوط به پیشینه متغیرها را ارائه دهید.

معنای “پایداری محیطی” چیست؟

آیا شما به شرکت خاصی اشاره دارید؟ (به‌عنوان‌مثال، جنرال موتورز) یا اینکه در حال تحقیق در یک صنعت خاص هستید [برای مثال صنعت بسته‌بندی گوشت]؟ چرا رضایت کارکنان در محل کار مهم است؟ چگونه یک شرکت کارکنان خود را از تلاش‌های پایدار آگاه می‌کند و حتی اینکه چرا یک شرکت باید به این مسئله که کارمندان آن در مورد این تلاش‌ها چه می‌دانند اهمیت دهد؟

محقق باید هر متغیر را برای خواننده مشخص و تعریف کند. این اطلاعات را می‌توان در یک یا دو پاراگراف در بخش مقدمه ( جایی که شما توضیح می‌دهید چگونه می‌خواهید به مطالعه‌ی مشکل تحقیق بپردازید) ارائه دهد . در بخش روش‌ها نیز بر روی بررسی ادبیات مطالعات قبلی در مورد مسئله تحقیق متمرکز شود تا جزئیات پیشینه مربوط به هر متغیر را شرح دهد، و هرکدام از متغیرها را با سنجه‌هایی اندازه‌گیری و  تجزیه‌وتحلیلکند .

به‌عنوان‌مثال، چه فعالیت‌هایی را بررسی می‌کنید که نشان‌دهنده تعهد شرکت به پایداری محیطی است؟ سطوح رضایت کارکنان را می‌توان با یک نظرسنجی اندازه‌گیری کرد که سؤالاتی در مورد چیزهایی مانند اراده‌گرایی یا تمایل به ماندن در شرکت برای طولانی‌مدت دارد.

سبک ساختار و نگارش مربوط به توصیف متغیرها و کاربرد آن‌ها در تحلیل مسئله تحقیق باید به‌گونه‌ای شرح داده شود که به خواننده درک روشنی از روابط بین متغیرها و دلایل اهمیت آن‌ها را ارائه کند. همچنین مهم است که با استفاده از همان متغیرها بتوان این مطالعه را به شیوه‌ای متفاوت در آینده نیز تکرار کرد .

 

کپی برداری از این نوشته فقط با استفاده از عبارت زیر به عنوان مرجع بلامانع می باشد:“نوشته شده توسط پروژه سرا اوج دانش؛ https://OjDanesh.com
• جهت برخورداری از اخبار علمی روز، در کانال تلگرامی ما عضو شوید :
https://t.me/MBlogy

 

لطفا رای خود را ثبت کنید
سپاس فراوان بابت وقتی که برای ارزیابی می گذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *